« zpět na seznam novinek14. 10. 2013

Summit Visegrádské čtyřky se letos konal již podruhé

Říjnový summit Visegrádské čtyřky (V4) hostilo hlavní město Maďarska Budapešť. Sešli se na něm premiéři V4 z Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska. Summit začal v pondělí 7. října, hlavní jednání však proběhla až v sobotu 12. října. Plavba po Dunaji potom toto setkání slavnostně ukončila.

 

Mezi hlavní témata patřila spolupráce v hospodářství, v energetice, v obraně a bezpečnosti. Hovořilo se také o aktuálních tématech nejen Evropské unie, ale i světové politiky. Protože se summit odehrával na území Maďarska, řešili se také otázky úzce související s touto zemí. Probírala se například bezpečnost energetické a jaderné bezpečnosti ve střední Evropě či vstup zemí Balkánu do Evropské unie. Zejména druhé téma je pro Maďarsko klíčové. Dlouhodobě však vstup balkánských zemí podporuje i Česká republika.

 

Letos se členové V4 setkali již podruhé, ačkoliv obyčejně se setkání konají jednou za rok. První letošní summit proběhl v hlavním městě Polska – Varšavě. Tam se členové V4 mimo jiné setkali s významnými evropskými politiky – německou premiérkou Angelou Merkelovou a s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Říjnového setkání se například zúčastnil český premiér Jiří Rusnok.

© 2010–2022 EUROCOMPANIES, a. s.