« zpět na seznam novinek10. 10. 2013

Co se probíralo na státní návštěvě českého prezidenta Zemana v Izraeli

Prezident České republiky Miloš Zeman se včera vrátil ze třídenní státní návštěvy židovského státu Izraele. Zavítal do hlavního města Jeruzaléma.

 

Příjezdu prezidenta předcházely vášnivé debaty o Zemanovu návrhu přesunout české velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Na to zareagovala Liga arabských států (LAS), která výroky odsoudila. Tvrdí, že ohrožují vedení mírových procesů mezi Izraelem a Palestinou. Jeruzalém, hlavní město Izraele, je totiž jedním z ožehavých témat při vedení mírového procesu. Palestinci si totiž nárokují jeho část. Právě kvůli tomu převážná většina velvyslanectví sídlí v Tel-Avivu.

 

Při samotné návštěvě se potom prezident účastnil řady oficiálních jednání a navštívil několik významných památek a míst. Významným bodem návštěvy prezidenta potom bylo setkání s ministryní Cipi Livniovou. Při tomto jednání Zeman vyjádřil svou podporu při vyjednávání mírového procesu mezi Izraelem a Palestinou. Hlavní body vyjednávání podle něj jsou vyřešení přesných hranic obou zemí a řešení otázky palestinských uprchlíků.

 

Při dalším oficiálním setkání, tentokrát se zástupci českých a izraelských firem, zase prezident probral téma větších možností investice do mladé generace. Podle něj je to jedna z nejperspektivnějších investicí. Konkrétně podpořil více výměnných stáží mladých Čechů a Izraelců.

 

Mimo oficiálních jednání stihl Zeman navštívit také řadu významných kulturních památek a míst. Prošel si především významné památky Jeruzaléma jako Getsemanskou zahradu či Olivetskou horu a samozřejmě nevynechal návštěvu Zdi nářků. Poslední den návštěvy také podnikl výpravu k Mrtvému moři.

© 2010–2022 EUROCOMPANIES, a. s.