« zpět na seznam novinek11. 10. 2013

Americká centrální banka FED má nového výjimečného šéfa

Americká centrální banka FED se dočkala nového šéfa. Výjimečný je především v tom, že se jím stala v historii banky poprvé žena. Její jméno je Janet Yellenová. S funkcí začne od prvního února příštího roku. Jmenována byla ve středu devátého října americkým prezidentem Barackem Obamou.

 

Janet Yellenová je vystudovaná ekonomka, která se netají svou zálibou v číslech. Svůj životopis má plný významných postů. Působila jako šéfka Federální rezervní banky v San Francisku, byla předsedkyní Rady ekonomických poradců v Bílém domě v době vlády prezidenta Billa Clintona, viceprezidentkou FEDU a mimo to učila na univerzitách. Její manžel získal Georg Akerlof získal Nobelovu cenu za ekonomii a prohlásil, že značnou zásluhu na ní má i jeho žena.

 

Yellenová dosud u FED působila na místě viceguvernérky. Za dobu svého působení v této instituci se proslavila především spoluautorstvím programu pro oživení americké ekonomiky po vypuknutí krize v roce 2008. V této politice by měla Yellenová nadále pokračovat. Dosáhnou by toho chtěla nákupem dluhopisů a snahou udržet nízké úrokové sazby. Proslavila se však také aktivním bojem za snížení nezaměstnanosti.

© 2010–2022 EUROCOMPANIES, a. s.